برای همه آدمها پیش آمده است که چرا دچار گناه می شوند چکار کنند که معصیت نکنند ، با خودش می گوید چکار کنم تا از عبادت لذت ببرم هر کس روشی برای کار خودش دارد و عملی را برای برون رفت از  این دام شیطان پیدا می کند همه به دنبال مسبب گناه هستند که آیا به  خاطر دوستانم است یا به خاطر کاری و فعالیتی ندارم است تنها هستم    می باشد و یا علل های دیگر ...
در این مبحث می خواهم اشاره به این مطلب داشته باشم که چه کار کنیم   تا  گرفتار گناه نشویم ، معصومین (علیه السلام ) و بزرگان دین راحل های را   برای نجات از این معصیت معرفی کردند که خدمت شما توضیح خواهم داد .
1ـ نگهبانی و مراقبت از اعمال
اولین کسی که باید با او مقابله کنیم شیطان است و این کاری که باید انجام   بدهیم این است که از شیطان دوری کنیم   الف : اولین عمل این است که   تقوای الهی پیشه کنیم تقوا مانند لباس است همان طور که لباس انسان را    از    سرما حفظ می کند تقوا هم باعث می شود که شیطان بر دل ما رخنه   نکند حضرت علی (علیه السلام) می فرماید : تقوا را دژی نفوذ ناپذیر         می داند  که رخنه‏اى در آن ممکن نیست. [1]

ب : ورود و خروج خودمان را کنترول کنیم قلب انسان و چشم و گوش انسان  فکر همه اینها درب ورودی قلب هستند برای دوری از شیطان باید اینها را  کنترل کنیم تا هر نامحرمی وارد قلب ما نشود تا شیطان در دل ما رخنه نکند .
ج – محاسبه نفس ، بعد از مراقبت و کنترل  نوبت به محاسبه نفس  می رسد، یعنی برای اینکه ضعفها را جبران کنیم باید برنامه ریزی لازم را انجام بدیم تا نقطه ضعف برطرف شود.2ـ انتخاب واکنش مناسب : باید در برابر هر حمله واکنش مناسب با ان انجام شود اگر شیطان از راهی امد که بخواهد ایمان را سست کند باید در برابر وسوسه ان واکنش مناسب را به مرحله ظهور رساند تا نتواند با ان واوس انسان را از راه به بیراه بکشاند .
 پیامبر اکرم (صلی الله علیه وال وسلم ) مى فرماید: « دشمنان تو از جن، ابلیس و سپاهیان او است. پس اگر نزد تو آمد و گفت: فرزند ت مرد، به خود بگو: زندگان برای مردن آفریده شده اند.
اگر آمد و گفت: مال تو از دست رفت، بگو: ستایش خدای را که می دهد و می گیرد و زکات را از من برد. اگر آمد و گفت: مردم به تو ستم مى کنند، ولى تو ستم نمى کنى بگو: روز قیامت آنان که ستم کردند گرفتارند.
اگر آمد و گفت: چه قدر نیکى مى کنى، بگو: گناهان من بیش از نیکی ‏های من است.
 اگر آمد و گفت: چه قدر نماز می گزاری بگو: غفلت من از نمازه ایم بیشتر است. اگر آمد و گفت: چه قدر بخشش مى کنى، بگو آن قدر که مى گیرم، از آن چه مى بخشم زیادتر است.
اگر گفت: چه قدر به تو ستم مى کنند بگو: من بیشتر ستم کرده‏ام. اگر گفت: چه قدر برای خدا کار می کنی، بگو: چه بسیار معصیت ها کرده ام».(2)

3ـ فکر کردن به عواقب گناه
خداوند درسوره طه ایه 174 می فرماید : « إِنَّهُ مَن یَأْتِ رَبَّهُ مُجْرِماً فَإِنَّ لَهُ جَهَنَّمُ لَا یَمُوتُ فِیهَا وَلَا یَحْیَى‏؛  همانا هر کس‏ که گناهکار و مجرم نزد پروردگار خود بیاید، پس برای او جهنّمی است که نه در آن می ‏میرد (تا رهایى یابد) و نه (با خوشى) زندگى مى ‏کند.»
و در سوره معارج ، آیات ۱۱-۱۵می فرماید : « یُبَصَّرُونَهُمْ یَوَدُّ الْمُجْرِمُ لَوْ یَفْتَدِى مِنْ عَذَابِ یَوْمِئِذٍ بِبَنِیهِ * وَصَاحِبَتِهِ وَأَخِیهِ * وَفَصِیلَتِهِ الَّتِى تُْوِیهِ * وَمَن فِى الْأَرْضِ جَمِیعاً ثُمَّ یُنجِیهِ * کَلَّا إِنَّهَا لَظَى‏؛ در آن روز مجرم دوست دارد فرزندان خود را براى دفع عذاب فدیه دهد و فداى خود کند، و همچنین همسر و برادرش را و بستگان و قبیله‏اش را که همیشه به او پناه دادند. (بلکه آرزو دارد) تمام مردم روى زمین را فدا کند تا او را نجات دهند. چنین نیست، همانا آن آتش شعله ‏ور است… .» اگر انسان  به فکر عاقبت ان باشد این باعث می شود که به سمت گناه نرود اگر به کسی چیزی بدهی و بگوی که تویش سمّ هست هیچ وقت به سمتش نمی رود چون از عواقب ان سم ، باعث  مرگ است با خبر است هیچ وقت طرفش نمی رود .
4ـ اگاه بودن با دامهای شیطان
برای دوری از دام های شیطان باید دامهای او را شناخت ، یعنی باید بدانیم شیطان چه راهی ار برای فریب دادن  بکار می گیرد مثلا کسی که با نا محرم تنها باشد شیطان می گوید من سوم نفر از آنها می باشم در اینجا تنها را دوری از شیطان تنهای نبودن است ، و یکی از دامهای خطر ناک  شیطان دنیا پرستی است ، علی (علیه السلام ) می فرماید: «از دنیا حذر کن، زیرا دام شیطان و جایگاه فساد ایمان است».[3]

برای اینکه شیطان در انسان رخنه نکند انجام بعضی از اعمال کمک می کند تا از شیطان دوری کنیم مثل : همیشه با وضو بودن ، کفتن ذکر خداوند مخصوصا «لا حول و لا قوة الاّ باللَّه العلى العظیم» همیشه به فکر خدا و قبر و قیامت بودن شرکت در مراسم دینی و مواردی از این دست.
گفتم شبی به مهدی اذن نگاه خواهم  *** گفتا من هم از تو ترک گناه خواهم
 ----------------------
پی نوشت :
1-نهج البلاغه، صبحى صالح، خطبه 157
2-سفینة البحار، ج 1، ص 100
3-غرر الحکم، ج 1، ص 156.
برچسب ها: گناه، گرفتار گناه، معصیت، مراغبت از اعمال، نفس، محاسبه نفس، شیطان،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
محبوب کنید ! :
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 8 تیر 1394 توسط علی عرب فیروزجائی