آیا این با عدالت خداوند سازگار است؟
در پاسخ به سوال ابتدا توجه شما را به چند نكته كلیدی جلب می كنم .
1-از دیدگاه قرآن، افراد انسان (چه مرد و چه زن) از نظر حقیقت انسانت و مسائل ارزشى یكسانند و هیچ یك بر دیگرى جز به تقوا و عمل صالح بیشتر، برترى ندارد:  چنانكه قرآن می فرماید : هر كس، مرد یا زن، كار شایسته كند و مؤمن باشد; قطعاً او را با زندگى پاكیزه (و نیكو)یى حیات (واقعى) مى بخشیم و یقیناً بهتر از آن چه انجام داده اند، به آنان پاداش مى دهیم (نحل، 97).
2-قرآن، اگر در جایى از مردان شایسته اى همچون لقمان حكیم سخن مى گوید: در جاى دیگر نیز زنان شایسته نام مى برد; مانند: حضرت مریم(ع) (آل عمران، 42) و همسر فرعون (تحریم، 11) و....
3-همان گونه كه مردان، داراى اندیشه، اراده و اختیارند و براى رسیدن به تكامل و قرب الهى، وظایف و تكالیفى بر عهده آن هاست، زن ها هم همین گونه هستند و در این جهت، هیچ امتیازى بین زن و مرد وجود ندارد; ولى در بعضى احكام و وظایف با یكدیگر متفاوتند. وظایفى به عهده مردان است و بر عهده زنان نیست و بالعكس; و این تفاوت به خاطر این است كه طبیعت و آفرینش زن و مرد متفاوت است.
4-خداى متعال، به مقتضاى حكمت بالغه خود و مصالح و مفاسدى كه پشتوانه احكام اوست، وظایفى براى مردى و وظایفى براى زن معین كرده است. همان طور كه مرد نمى تواند...

فرزندى به دنیا بیاورد، زن هم نمى تواند برخى از كارهاى طاقت فرسا  را به عهده بگیرد. (هر كسى را بهر كارى ساختند) و این، به معناى برترى مرد بر زن  یا بالعكس نیست.
5-در علم فیزیولوژى هم گفته شده كه زنان از نظر مغز، قلب، شریان ها، اعصاب و عضلات بدنى، با مردان تفاوت دارند. در زندگى زنان، «احساس» و در حیات مردان تعقّل غلبه دارد (البته متوسط زنان و مردان این گونه هستند).
6- و به خاطر همین تفاوتى كه در آفرینش زن و مرد وجود دارد، قوانین اسلام هم با آفرینش انسان سازگار است; به همین جهت، در اسلام، وظایف و تكالیف عمومى و اجتماعى كه به تعقّل و صلابت بیشترى نیاز دارد، مانند: حكومت، امامت، قضاوت، جهاد ابتدایى و... به عهده مردان قرار داده شده است و وظایفى را كه ارتباطش با احساس، بیشتر از تعقّل است و زن، بهتر از مرد مى تواند از عهده آن برآید; مانند پرورش و تربیت اولاد و آشنا كردن آن ها به وظایف اجتماعى، تدبیر منزل و... مخصوص زنان قرار داده است.
7-از جهت دیگر، به خاطر این كه عفت و عصمت زن اهمیت زیادى دارد، خداوند متعال، بعضى از كارهاى اجرایى، مانند: امامت، قضاوت و... را كه سر و كار انسان با نامحرمان زیاد است ـ به عهده مردان گذاشته.
8-و خلاصه  این كه تفاوت در وظایف، دلیل برترى مرد بر زن یا  زن بر مرد  نیست; زیرا از نظر اسلام كمال هر انسان در چهره وظایف محوّله به او ظهور مى نماید و خوبى و برترى هر یك از زن و مرد، در گرو این است كه در قبال مسئولیتى كه دارد، متعهد و پرهیزگارتر باشد .
طبقه بندی: عدل، 
برچسب ها: مرد، زن، ارزش، اسلام، تفاوت زن ومرد، عدالت، مریم،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
محبوب کنید ! :
نوشته شده در تاریخ شنبه 13 فروردین 1390 توسط علی عرب فیروزجائی
نمایش نظرات 1 تا 30